Ośrodek Rehabilitacyjno-Szkoleniowy im. Św Ojca Pio w Kuriance
O W – Kurianka
ORS
Polub nas:
Polecamy:
19 lipca 2018


Uroczyste rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pod hasłem “Błogosławiona z Lipska nad Biebrzą”

      Konkurs organizowało Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych w Augustowie wraz z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Szkoleniowym im. św. o. Pio w Kuriance. Jego inicjatorem był Krzysztof Anuszkiewicz – Prezes Zarządu SISG. Komisja Konkursowa w składzie: Izabela Basińska, Bożena Diemjaniuk i Józefa Drozdowska, przyznała sześć nagród, pięć w kategorii poetyckiej (jedną pierwszą, dwie drugie i dwie trzecie) i jedną w kategorii prozatorskiej. Wyróżnień nie przyznano. W kategorii poetyckiej nagrodzeni zostali: Katarzyna Wiktoria Polak z Krakowa, która otrzymała pierwszą nagrodę za wiersz pt. “Błogosławiona Marianna Biernacka”‘; Tadeusz Dejnecki z Płocka – drugą nagrodę za wiersz pt. “Błogosławiona Marianna Biernacka”; Bogdan Nowicki z Zabrza – drugą nagrodę za wiersz “Ofiarowanie”; Wanda Łomnicka-Dulak z Piwnicznej-Zdroju – trzecią nagrodę za wiersz pt. “Życiorys” i Małgorzata Pieńkowska z Malinówki Wielkiej – trzecią nagrodę za wiersz pt. “Tak zwyczajnie na śmierć”. W kategorii prozatorskiej pierwszą nagrodę otrzymała Barbara Aleksiejczyk z Kurianki za pracę pt. “Mania”.

      Uroczystość wieńcząca konkurs miała miejsce 13 lipca b.r. w Kuriance w ukwieconym Ośrodku Rehabilitacyjno-Szkoleniowym im. św. o. Pio, w dniu, w którym przypada wspomnienie liturgiczne bł. Marianny Biernackiej i jej heroicznej postawy. Marianna Biernacka jest patronką teściowych i synowych oraz obrończynią poczętego życia, dumą ziemi lipskiej. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością prawnukowie błogosławionej Grażyna Serafin i Stanisław Betko. W spotkaniu uczestniczyło wielu zacnych gości na czele z proboszczem lipskim, ks. kan. Waldemarem Sawickim i burmistrzem Lipska nad Biebrzą – Lechem Łępickim. W tym uroczystym dniu do Kurianki przybyli prezes Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego – Ryszard Korąkiewicz, dyrektor  Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie – Zdzisław Wasilewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Płaska – Roman Rogoziński, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku – Franciszek Wiesław Bochonko, znawczyni folkloru, inicjatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych w Lipsku – Krystyna Cieśluk oraz artyści muzycy z Augustowa – Paulina Zambrowska i Grzegorz Sobczak, poeci Leonarda Szubzda z Sokółki z mężem Zygmuntem i Czesław Kowalewski z Augustowa, członkowie Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego -Tomasz Chilicki i Piotr Godlewski, podopieczni i pracownicy Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowego im. św. o. Pio oraz inne osoby. Przybyła trójka laureatów: Barbara Aleksiejczyk, Katarzyna Wiktoria Polak i Małgorzata Pieńkowska. Po zakończeniu uroczystości i poczęstunku (przygotowanych pod kierunkiem Krystyny Zawadzkiej)  oraz zwiedzeniu pracowni ośrodka jej uczestnicy mieli możliwość poznania rodzinnej miejscowość bł. Marianny Biernackiej, czyli Lipska nad Biebrzą, zwiedzili także dom, w którym mieszkała i z którego poszła na męczeńską śmierć.

      Z inicjatywy Krzysztofa Anuszkiewicza powstała książka poświęcona bł. Mariannie Biernackiej. Została ona wydana przez Jamiński Zespół Indeksacyjny. Zawiera utwory nagrodzone w konkursie oraz dwa inne teksty, a mianowicie opowiadanie Alicji Bolińskiej pt. “Pan Bóg wie, co robi” i mój wiersz zatytułowany “Błogosławiona Marianno”. Książka jest pracą zbiorową. Powstała pod redakcją Krzysztofa Anuszkiewicza, Bożeny Diemjaniuk i Józefy Drozdowskiej. Projekt okładki i skład książki wykonał Krzysztof Zięcina, zaś ilustrację na okładce – Renata Rybsztat. Korzystaliśmy też z pomocy Izabeli Basińskiej oraz Leszka Siemienowicza, za co im serdecznie dziękujemy. Książka została opatrzona tytułem “Tak zwyczajnie na śmierć”. Jest to zarazem tytuł wiersza Małgorzaty Pieńkowskiej. Miejmy nadzieję, że w Kuriance narodzą się kolejne książki.

      Główne uroczystości odpustowe upamiętniające heroiczną postawę bł. Marianny oraz śmierć wszystkich 50 mieszkańców Lipska w lipcu 1943 roku, pod przewodnictwem Biskupa Ełckiego – Jerzego Mazura, miały miejsce 14 lipca w kościele pw. Matki Bożej Anielskiej, zaś po południu wiele osób uczestniczyło w pielgrzymce do miejsca, gdzie mieszkańcy Lipska wraz z Marianną Biernacką zostali zamordowani przez Niemców w fortach pod wsią Naumowicze na terytorium Białorusi (jest to teren parafii w Adamowiczach). Tam, pod przewodnictwem Biskupa Grodna – Aleksandra Kaszkiewicza, odbywały się uroczystości związane z 75 rocznicą tragicznej śmierci mieszkańców Lipska. Uroczystość była bardzo wzruszająca.

Józefa Drozdowska

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Śledzik
  • Grono.net
  • MySpace
  • PDF
  • Poleć

www.efs.gov.pl

Strona powstała w ramach projektu "Ośrodek Wsparcia – Kurianka", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.